cyo

2019 Results

Junior Varsity

DSC_1922

Champions: Holy Redeemer

DSC_1919

Runner-Up: St. Jerome's

Varsity

DSC_1997

Champions: Little Flower

DSC_1994

Runner-Up: St. Jerome's

Junior Varsity All-Tournament

  • Hailey Guild, St. Joseph
  • Abby Wilburn, St. Joseph
  • Ella Krantz, Blessed Sacrament 2
  • Frances Taylor, Blessed Sacrament 2
  • Molly Teare, St. Bernadette
  • Elisha Robinson, Little Flower
  • Adeline Bohi, Little Flower
  • Quinn Murray, Blessed Sacrament
  • Reese Garayta, Holy Redeemer
  • Eliza D’Albora, Holy Redeemer
  • Carsyn Deanes, St. Jerome
  • Sabrina Walters, St. Jerome

Tournament MVP: Meghan Morin, Holy Redeemer

Varsity All-Tournament

  • Dillan George, Mercy
  • Riley Peake, St. Bernadette
  • Emma Gallagher, St. Bernadette
  • Sofia Lucero, Our Lady of Good Counsel
  • Claire Sligh, Holy Redeemer
  • Maria Terminiello, Holy Redeemer
  • Ceane Corbett, Blessed Sacrament
  • Margaret Kavanaugh, Blessed Sacrament
  • Alina Edgecombe, St. Jerome
  • Danielle Foster, St. Jerome
  • Natalia Vintimilla, St. Joseph
  • Lyndsey Costigan, St. Joseph
  • Cameron Freund, Little Flower
  • Corey White, Little Flower

Tournament MVP: Mary Hollensteiner, Little Flower

We are looking forward to our 12th Annual Holy Child CYO Girls Basketball Tournament over Martin Luther King Weekend, January 19-21, 2019.  We are continuing the two-tiered format of the tournament, inviting eight girls Varsity “A” teams (7th/8th grades) and eight JV “A” (5th-6th grades) teams.

Each year we are able to host this premier event through the generosity of our sponsors. Donations help cover the cost of referees, t-shirts, trophies, goody bags, team photos and an athletic trainer.  All of our tournament staff are members of the Holy Child community who volunteer their time.

We would greatly appreciate if you would consider being a program sponsor (sponsorship and advertisement form below) for this special community event. We anticipate welcoming a packed house again throughout the tournament with over 150 girls and families joining us.

Staff

Jamie Ready
Athletic Director
301.365.0955 x2112

Cara Lewis-Roy
Athletic Trainer
301.365.0955 x2214

Leslie Whitaker
Upper School/Middle School Physical Education
301.365.0955 x3035

Cali Farquharson • Soccer
Emily Trees • Field Hockey
Cristen Harris • Volleyball
Dennis Coleman • Cross Country/Track
Lisa Brody • Tennis
Jamie Ready • Basketball
Bridget Dromerick • Swimming
Amanda DeFilippo • Softball
Colleen Coughlin • Equestrian
Karly O’Brien • Lacrosse